Friday, August 29, 2014

HAMBURG ve VISUAL LEADER 2014Bugün sizlere Hamburg'un yeni keşfettiğim bölgesi "Speicherstadt" ve çok hoşuma giden sergi " Visual Leader 2014" den bahsedeceğim.  

Hepinizin bildiği üzere yerimde pek duramam ve gezmeyi tozmayı çok severim.

Belki de benim en iyi yaptığım  şeylerin başında iyi planlama geliyor. O yüzden de hayatım, diğerlerine göre daha yoğun ve renkli görünüyor.

Atiye'nin bir şarkısındaki  cümleyi çok beğenirim  " Hayatıma gün katamam ama günüme hayat katarım" nasıl ama ? 


Tabi bu keyifli anları  bir de fotoğraflayıp paylaşınca işte o zaman tüm çevrem söylenmeye başlıyor. 
Yok efendim sen hiç çalışmıyormusun, yine nereye gittin, ohh ümit paşa kadehler yine havalarda, o lansman dan bu lansma vs... Söylemler de geliyor da geliyor karşıma:-)))

İnanırmısınız daha yıllık izin bile kullanmadım bu yıl, ama benimkilere sorsanız bu kaçıncı tatilim oooohhhh...

Bu hafta  iş için gittiğim Hamburg seyahatim de , tatildeymişim gibi algılandı yine çevremde. 

Herneyse çok dertlendin şimdi ama bende az kaşınmıyor değilim, bunun da gayet farkındayım:-))) 

Toplantılar sonrası seyahatimizin son gününde sanat ve mimari eserlerden esinlenmek için güzel bir plan yaptık arkadaşlarla. İlk durağımız, Hamburg limanı çevresinde deniz üzerine kurulan yeni yerleşim bölgesi Speicherstadt oldu.


Muhteşem mimari yapıtlar ve keyifli bir yaşam alanı yaratmak için bir çok yatırımcı seferber olmuş ve sonuç muazzam bir pilot bölge. 
Hamburg limanı Avrupa'nın en eski ve önemli limanlarının başında geliyor. Bu nedenle çevresinde bir çok tarihi bina yer alıyor zaten. Yeni oluşum ile birlikte bir çok yatırımcı, uluslararası mimarlarla çalışarak yeni bir çehre kazdırmışlar Speicherstadt bölgesine. Gerçekten tarih ve tasarım bir araya gelince güzel bir harmoni oluşmuş.
Hamburg limanı dünya kahve ticaretinin en önemli noktalarından ilk üç'te diyebiliriz. 
Bu antik araba döneminde seyyar kahve satış noktası olarak kullanılmış fakat şimdi bölgenin tanıtılması için güzel bir objeye dönüştürülmüş. 
Fotoğrafta da gördüğünüz üzere kahve ticaretinin  ülkeye sağladığı katkı dolayısıyla,  kahve çekirdeği dev bir heykel ile taçlandırılmış. 
Konforlu kıyafetlerim ve ayakkabım olmasına rağme yürüyüş epey yordu beni, gördüğünüz üzere gölge ve rahat bir yer bulunca direk kuruldum.

Gel keyfim gel, arkadaşlar soğuk bir Cola Zero alabilirmiyim acaba:-)))) 

Hadi artık, Visual Leader 2014 adlı sergiyi gezmeye başlayalım isterseniz.

İçerde fotoğraf çektirmenin yasak olduğunu öğrenince,  fotoğraf lisansı almamız gerekti. 

Sanat'a ve sanatçıya verilen bu değer beni bir kez daha mutlu etti. Ayrıca ödediğim  para hiç ama hiç zoruma gitmedi. 
Fotoğraf sanatında yeni bir akım olan kolaj çalışma, dev bir duvarda bizi karşılayarak sergiye epey  etkileyici bir başlangıç yapmamızı sağladı. 
Bir kanser hastasının ilk gününden son gününe uzanan hikayesi hüzünlendirici bir o kadar bilinçlendirici bir etki yarattıyor insan üzerinde. Bu çalışma size ilk neyi çağrıştırıyor?Daire içerisinde ki noktaya fokuslanınca Pepsi için çalışılmış bir eser ile karşı karşıya olduğunuzu fark edebilirsiniz. 
Kadınlara uygulanan kaba kuvvet'e dur demek için, aşırı şiddet uygulayan bir erkeğin hapise giderken ki hali ...Günümüz gençliğinin yaşam tarzı ve stili ile ilgili fotoğraf çalışması beni de havaya soktu:-))) Serginin o kadar çok paylaşılacak farklı kurgusu var ki hepsini paylaşmam mümkün değil. Belki yolununuz yakın zamanda Hamburg'a düşerde sergiyi gezme fırsatınız olur. 
En başarılı bulduğum bu çalışma ile size veda etmek istiyorum. 
Alman başbakanının devamlı olarak elleri ile verdiği mesajı konu alan çalışma "Almanya emin ellerde .... "

Darısı bizim ülkemizin başına diyor, bir sonraki yazımda buluşmak ümidiyle herkese keyifli bir haftasonu diliyorum. 
0 yorum:

Post a Comment